Прес-релізи

18.09.2012

Мажоритарні вибори у Львові: на фінішній прямій

Згідно з результатами дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», проведеного в вересні, рівень політичної активності львів’ян дещо підвищився (у порівнянні з травнем цього року: 51% – точно взяли би участь у парламентських виборах і 32% – скоріше взяли би участь у виборах.

Рівень мобілізації прихильників партій, які мають найвищі шанси потрапити до парламенту, надзвичайно високий: більше 90% їхніх прихильників мають намір взяти участь у голосуванні.

Якби вибори до Верховної Ради відбувались у вересні 2012 року, то 31,9% львів’ян підтримали б ВО Батьківщина (дані приведені серед тих, хто має намір взяти участь у виборах). Друге місце посіла б ВО Свобода (21,3%), третє – партія УДАР (20,6%).

Партію регіонів підтримали б 4,5% виборців. Рейтинги інших політичних сил нижче 3%. Зокрема за партію Н.Королевської «Україна – Вперед!» готові віддати свої голоси – 2,2%, Нашу Україну – 2,2%, КПУ – 1,5%. Інші партії підтримали б 2,3% виборців. Не визначились – 13,7%.

ТЕНДЕНЦІЇ

Рейтинг ВО Батьківщина у порівнянні з травнем дещо знизився – з 34% до 32%. Помітна чітка тенденція зростання рейтингу ВО Свобода. По-суті це відновлення втрачених у 2011 році позицій.

Рейтинг УДАРу з травня виріс майже удвічі – з 11% до 21%. Стабільним залишаються позиції Партії регіонів (4%). Рейтинг Нашої України становить 2%.


ВИБОРИ НА ОКРУГАХ ЛЬВОВА

ОКРУГ #115 (Сихівський, частина Личаківського району)

Лідером серед політичних партій по 115-му виборчому округу є ВО Батьківщина. За неї готові віддати свої голоси третина тих, хто має  намір взяти участь у виборах. За партію УДАР готові проголосувати 23,4% опитаних, ВО Свобода – 20,9%. Рівень підтримки інших партій значно менший. Так, за Партію регіонів готові проголосувати 2,9% респондентів, Нашу Україну – 2,4%, партію «Україна-вперед!» – 2,0%, КПУ – 1,4%. Рейтинги інших політичних сил менше 1%. Тих, хто ще не визначився, – 12,0%.

По мажоритарному округу чітко визначилися два лідери електоральних симпатій серед кандидатів-мажоритарників: М.Хміль (за нього готові віддати свої голоси 29,1% опитаних) та Д.Добродомов (його мають намір підтримати 28,3%). Інші кандидати практично не мають шансів втрутитися в боротьбу за перемогу. Так, за Р.Федишина мають намір проголосувати 3,1% респондентів, О.Туісова – 2,4%, О.Желаду – 1,2%. Рейтинги інших – мізерні. Третина виборців ще не визначилася зі своїми симпатіями.

Електоральні резерви кандидатів-лідерів наступні: 18% заявили, що однозначно проголосують за О.Добродомова, ще 19% можуть розглянути можливість голосування за нього. М.Хміля впевнено підтримують 16%, ще 20% допускають варіант голосування за останнього.

Кожен п’ятий заявив, що в жодному разі не проголосує за Р.Федишина, О Туісова чи О.Желаду. Водночас 17% стверджують, що позитивно відносяться до представника Аграрної партії Р.Федишина, водночас цього замало, щоб за нього проголосувати.

М.Хміль та Д.Добродомов можуть мобілізувати на свою підтримку 3/4 виборців партій, від яких вони йдуть на вибори. Окрім того їх готові підтримати по 1/3 симпатиків ВО Свобода. Кандидата від УДАРу готові підтримати третина симпатиків Батьківщини. Водночас прихильники партії В.Кличка менш схильні голосувати за представника об’єднаної опозиції.

Моделювання ситуації з двома кандидатами знову ж таки не виявило чіткого лідера по округу. За такої ситуації за обох кандидатів готові проголосувати майже по 33% опитаних.

ОКРУГ #116 (Залізничний, частина Шевченківського району)

Лідером серед партій по округу є ВО Батьківщина. За неї мають намір проголосувати 30,0% опитаних. ВО Свобода та УДАР підтримують по 22,4% респондентів. За партію регіонів – 4,6%, партію «Україна-вперед!» – 1,9%, Нашу Україну – 1,5%. Рейтинги інших політичних сил менше 1%. Не визначилися із симпатіями до партій – 13,6%.

На відміну від попереднього округу тут визначився чіткий лідер виборчих перегонів серед кандидатів-мажоритарників: за І.Фаріон готові проголосувати 38,2% опитаних. За її найближчого конкурента А.Березюка – 17,4%. В інших кандидатів шанси втрутитися в цю боротьбу невеликі. Так, за Б.Хрустачука готові віддати свої голоси лише 3,8%, В.Садового – 2,1%, І.Герчука – 1,1%. Рейтинги інших кандидатів менше 1%. Тих, хто ще не визначився зі своїми вподобаннями по мажоритарному округу – 35,6%.

Щодо резервів: впевнено підтримують І.Фаріон 27% опитаних, а тих, хто міг би проголосувати за неї – ще 11%. У А.Березюка ці показники дещо менші – 9% однозначно б його підтримали, ще 16% могли б розглянути варіант голосування за нього.

Найбільше антипатій викликав кандидат від партії влади. За нього в жодному разі не проголосували б чверть опитаних.

Варіант з двома кандидатами на окрузі лише підтвердив значну перевагу І.Фаріон над А.Березюком. У такому випадку її готові підтримати 41,3% опитаних, А.Березюка – 21,6%.

Електоральна привабливість І.Фаріон забезпечуються за рахунок тотальної підтримки симпатиків ВО Свобода та майже половини прихильників ВО Батьківщина. У свою чергу А.Березюк мобілізує на свою в основному прихильників партії В.Кличка.

ОКРУГ #117 (Франківський та Галицький райони)

Лідером електоральних симпатій серед політичних сил в окрузі є ВО Батьківщина, яку у разі проведення виборів найближчим часом готові підтримати 33,3% опитаних. ВО Свобода мають намір підтримати 20,2% респондентів, УДАР – 18,3%, Партію регіонів – 6,4%, КПУ – 2,9%, партію «Україна-вперед!» – 1,9%. Рейтинги інших партій менше 1%. Тих, хто ще не визначився, – 13,3%.

Лідером по мажоритарному округу є І.Васюник. За нього готові проголосувати 30,8% респондентів, що мають намір взяти участь у голосуванні. Т.Стецьківа підтримують 15,2% опитаних, О.Юринець – 14,6%, О.Барана – 6,9%. Рейтинги інших кандидатів менше 2%. Тих, хто не визначився, – 23,9%.

Електоральні резерви І.Васюника наступні: 21% однозначно проголосують за нього, ще стільки ж можуть розглянути можливість його підтримки. Ситуація з електоральним потенціалом його конкурентів дещо гірша. Так, впевнено заявив про підтримку О.Юринець та Т.Стецьківа кожен десятий опитаний. Тих, хто міг би проголосувати за них – по 16%.

Чверть опитаних у жодному разі не підтримуватимуть О.Барана.

І.Васюник – фаворит електоральних симпатій серед виборців ВО Батьківщина. Також за нього готова проголосувати значна частина прихильників ВО Свободи та УДАРу. Йому також симпатизують і чверть тих, хто ще не визначився.

Електорат Т.Стецьківа формується загалом з симпатиків ВО Свобода, частково прихильників Батьківщини та УДАРу. Потенціал О.Юринець складається переважно з голосів виборців УДАРУ. Також до неї прихильно ставляться чверть симпатиків Батьківщини та кожен шостий свободівець.

Моделювання ситуації з двома кандидатами дало можливість більш чіткіше визначити партійну приналежність виборця ключових кандидатів. Зазначимо, що І.Васюник безвідносно до конкурента у парі є однозначним лідером в обох варіантах, які досліджувалися, з результатом 44%. Так, у варіанті «Васюник-Стецьків» І.Васюника готові підтримати 3/4 симпатиків ВО Батьківщина, 41% прихильників УДАРу та третина «свободівців» і кожен п’ятий з тих, хто не визначився з вибором по партіях. Водночас Т.Стецьківа підтримують третина прихильників ВО Свобода, кожен п’ятий – УДАРу та ВО Батьківщина, кожен восьмий – Партії регіонів та тих, хто ще визначився з прихильністю до політичних сил.

У парі «Васюник-Юринець» кристалізація виборців об’єднаної опозиції навколо кандидатури І.Васюника ще вища. За нього готові віддати свої голоси у такій комбінації 82% прихильників ВО Батьківщина та 46% ВО Свобода. О.Юринець у такому випадку могли б підтримати 2/3 прихильників УДАРу та кожен восьмий симпатик ВО Свобода, Партії регіонів та тих, хто не визначився.

 
ОКРУГ #118 (Пустомитівський район, частина Личаківського і Шевченківського районів)

Рейтинг електоральних симпатій до політичних партій в окрузі очолює ВО Батьківщина. За неї готові тут віддати свої голоси 32,1% опитаних, які мають намір взяти участь у голосуванні. ВО Свобода підтримують 24,0%, УДАР – 16,3% (це найслабша підтримка цієї сили в розрізі округів м.Львова).

Рейтинги інших партій значно менші: за Нашу Україну – 2,9%, Партію регіонів – 2,5%, партію «Україна-вперед!» – 1,7%. Інші – разом набирають менше 2%. Тих, хто не визначився – 18,6%.

Серед кандидатів-мажоритарників відбулася зміна лідера електоральних вподобань. Ю.Михальчишин випереджає Б.Дубневича на 5% (35,7% проти 30,5%). Його рейтинг у порівнянні з травнем виріс втричі. Рейтинги інших кандидатів значно менші. Так, Т.Мандзюка готові підтримати 8,5% респондентів, В.Загорського – 2,3%, М.Пущака – 1,7%. Електоральні показники інших – менше 1%. Тих, хто ще не визначився – 19,8%.

Електоральні резерви Ю.Михальчишина також дещо вищі за його конкурента. Так, впевнені у тому, що проголосують за нього 25% опитаних, ще 22% розглядають можливість його підтримки. У Б.Дубневича ці показники дещо нижчі: стійких прихильників – 20%, тих, хто міг би проголосувати – стільки ж. Також в останнього дещо зріс рівень антипатій, у порівнянні з останнім опитуванням: тих, хто однозначно не проголосує за нього сьогодні 14% проти 10% у травні.

18% могли б розглянути можливість проголосувати за Т.Мандзюка і тільки 4% - однозначно проголосують за нього.

Ю.Михальчишин черпає резерви з прихильників ВО Свобода (майже повна мобілізація) та ВО Батьківщина (половина симпатиків). Водночас за Б.Дубневича схильні голосувати прихильники всіх ключових партій, але мобілізує він їх слабше за свого  конкурента.

Варіанти пар кандидатів, знову ж таки підтверджують перевагу Ю.Михальчишина над його найближчими суперниками. У варіанті з Б.Дубневичем його відрив від конкурента становить майже 10% (42,6% проти 33,2%), у парі з Т.Мандзюком перевага представника ВО Свобода у 3,5 рази (47,2% проти 13,8%).

У розрізі симпатиків партій моделювання ситуації з двома кандидатами підтверджують гіпотезу про джерела резервів. Так, Ю.Михайльчишин мобілізує на свою підтримку від 75% (у варіанті з Б.Дубневичем) та до 85% (з Т.Мандзюком) прихильників ВО Свобода. Окрім того, за нього готові віддати свої голоси майже половина симпатиків Батьківщини, кожен третій-четвертий «ударівець». Б.Дубневич мобілізує на свою підтримку третину виборців кожної з прохідних партій окрім ВО Свобода та тих, хто не визначився з симпатіями до партій.

Т.Мандзюка підтримують переважно прихильники УДАРу, водночас чверть з них схильна голосувати за Ю.Михальчишина.



ОЧІКУВАННЯ ВІД ВИБОРІВ

83% опитаних переконані, що вибори повинні змінювати ситуацію в країні на краще, а також, що потрібно оновити склад українського парламенту. Водночас вірять, що так станеться лише половина. 39% переконані, що вибори не принесуть змін, чверть не вірять в те, що зміниться політичне обличчя Верховної Ради України.

У розрізі прихильників «прохідних» політичних партій від 84% до 90% переконані, що вибори повинні приносити зміни, водночас вірять у це лише трохи більше половини. Найменше віри у зміни на краще у тих, хто не визначився з вибором політичної сили на виборах.

90% симпатиків провідних опозиційних сил переконані у необхідності змін складу народних депутатів нової Верховної Ради. Натомість третина прихильників Партії регіонів вважають таку ситуацію неприйнятною.

У те, що зміниться склад ВРУ, вірять від 57% до 60% прихильників УДАРу, Свободи та Батьківщини. Не вірять у оновлення – кожен третій-четвертий.

У те, що зміниться склад парламенту вірить лише кожен другий прихильник Партії регіонів, не вірять у це – 41% її симпатиків.

56% опитаних переконані, що кандидат-мажоритарник від їхнього округу має займатися в рівній мірі як державними справами, так і піклуватися про проблеми округу. Чверть опитаних вважають, що депутат має займатися лише справами округу. Лише 14% хочуть, щоб обранець був виключно «державником».

У розрізі прихильників політичних сил не спостерігається суттєвих відмінностей у відповідях у порівнянні з загальними даними.

Майже половина респондентів очікують від новообраної Верховної Ради України забезпечення економічного зростання. Ще 44% – об’єднання Сходу та Заходу країни, 39% – захисту української мови та культури.

Третина опитаних очікує від нового парламенту підтримки спорту, 26-27% – покращення якості медичного обслуговування та висловлення імпічменту Президенту України В.Януковичу. Кожен п’ятий сподівається на забезпечення свободи слова, покращення відносин з Росією, збільшення повноважень для місцевого самоврядування. 15-16% очікують подолання корупції у владі, підвищення зарплат і пенсій, звільнення Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. 13% чекає на покращення якості освіти. Лише 7% очікують на підтримку малого та середнього бізнесу, 3% – на покращення відносин з Європейськими країнами. Лише 1% чекає від парламенту створення нових робочих місць.

Цікаво, що дещо вищі очікування ніж у інших прихильників політичних сил на об’єднання Сходу та Заходу країни, у симпатиків Партії регіонів. Також «регіонали» більше настроєні на зменшення податків та покращення відносин з Європою та Росією.

Натомість ті, хто підтримує ВО Свобода більше за інших очікують захисту української мови і культури та висловлення імпічменту Президенту В.Януковичу.

 

 Аудиторія дослідження: населення міста Львова та Пустомитівського району віком від 18 років і старші. Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face). Вибіркова сукупність: 2400 респондентів, у т.ч. 600 – на округ. Помилка репрезентативності дослідження (загалом):

для округу на 600 респондентів – для значень близьких до 50% похибка становить не більше 4%, для значень близьких до 25% - не більше 3,5%, для значень близьких до 10% - не більше 2,4%;
для перезваженого масиву по Львову на 2200 респондентів – для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,1%, для значень близьких до 25% - не більше 1,8 %, для значень близьких до 10% - не більше 1,3%;
Терміни проведення: 1 – 12 вересня 2012 р.

Методологія